Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
 
Witamy na stronie wsi Lichtajny
 
 

Wieś może i mało znana, ale można by powiedzieć, że wiekiem już starsza. Pierwsze informacje o istnieniu wioski pochodzą z 1410 roku. Niemiecka nazwa wsi brzmi: Köllmisch, Königlich. Ale najbardziej zbliżona do dzisiejszej nazwy jest nazwa Lichteinen.
Königlich Lichteinen 1931-1939
Lichteinen bei Hohenstein 1939-1945
Köllmisch Lichteinen

Wieś została zniszczona podczas wojny polsko-krzyżackiej. W roku 1475 wieś została przekazana w ręce Piotra z Gąsiorowa. W późniejszym czasie gospodarzył tu polski ród Radzymińskich. W 1871 roku wybudowano szkołę podstawową, którą można jeszcze zobaczyć. Rok 1894 dla wsi był można by rzec że wielki, bo właśnie w nim zbudowano linię kolejową z Olsztynka do Ostródy
i we wsi utworzono przystanek kolejowy. Z danych wiemy, że we wsi w roku  1939 mieszkało 317 osób. Przez cały czas dobrze funkcjonował sklep, karczma, szkoła, poczta i stacja kolejowa. Po II Wojnie Światowej w miejsce wysiedlonej ludności niemieckiej i mazurskiej przesiedlono tu ludność polską, głównie z kresów wschodnich. Właśnie w XX wieku zlikwidowano linię kolejową, rozebrano szyny. W odległości 500 m na północ, przy szosie do Olsztynka, znajduje się cmentarz ewangelicki, założony w 1860 roku; drugi cmentarz z początków XX wieku leży 200 m na południe od wsi, przy drodze prowadzącej do Mielna ( obecnie za boiskiem). W 1997 roku we wsi mieszkało 185 osób. Obecnie we wsi mieszka około 160 osób.

 

Lichtajny

Do końca wakacji pozostało

Projekt i realizacja D. Wierzchowski